Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto käyttää seurakunnassa ylintä päätösvaltaa. Sen tehtävänä on päättää toiminnan suuntaviivoista hyväksymällä toiminnan tavoitteet ja myöntämällä niihin tarvittavat resurssit. Se vahvistaa mm. toiminta- ja taloussuunnitelman ja talousarvion sekä tilinpäätöksen. Kirkkovaltuusto voi siirtää päätösvaltaansa ohje- tai johtosäännöllä kirkkoneuvostolle. päätösvaltaa ei voi siirtää KL 9:1 mainituissa asioissa.

Nykyinen kirkkovaltuusto valittiin syksyllä 2014 ja se aloitti toimintansa vuoden 2015 alusta. Lumijoella kirkkovaltuustoon kuuluu 15 jäsentä. Ensimmäisessä kokouksessaan 20.1.2015 kirkkovaltuusto valitsi puheenjohtajaksi Seppo Pietilän ja varapuheenjohtajaksi Hannu Vanhalan. Sihteerinä toimii taloussuunnittelija Päivi Juntunen.

Kirkkovaltuuston kokoonpano 2015-2018

Seppo Pietilä pj.
Hannu Vanhala vpj.
Jouni Kurkela kirkkoneuvoston vpj.

Marko Pernu
Tuomo Eskola
Heikki Simuna
Anna-Leena Hirvasniemi
Merja Nikola
Aira Aspegren
Heikki Laurila
Mika Litola
Virpi Pietikäinen
Marjut Sotaniemi
Jouni Tornio
Kerttu Ylilauri

Markku Tölli kirkkoneuvoston pj, kirkkoherra
Päivi Juntunen sihteeri, taloussuunnittelija

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

Vuosi 2015

KV PÖYTÄKIRJA 9.6.2015

KV PÖYTÄKIRJA 3.11.2015

KV PÖYTÄKIRJA 15.12.2015

 

Vuosi 2016

KV PÖYTÄKIRJA 29.3.2016

KV PÖYTÄKIRJA 10.5.2016

KV PÖYTÄKIRJA 5.7.2016

KV PÖYTÄKIRJA 13.9.2016

KV PÖYTÄKIRJA 18.10.2016

 

Vuosi 2017

KV Pöytäkirja 17.1.2017

KV Pöytäkirja 30.5.2017

KV Pöytäkirja 3.10.2017

KV Pöytäkirja 12.12.2017

 

Vuosi 2018

KV Pöytäkirja 30.1.2018

 

kirkkoherra
044 775 0600 virasto
Ylipääntie 11
91980 Lumijoki